یكی از مهم‌ترین وظایفی كه بدن ما باید هر روز چندین نوبت انجام دهد، فرآیند هضم و جذب مواد غذایی است.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، دلیل اصلی اینكه فرآیند هضم و جذب مواد غذایی باید در طول قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش به درستی انجام شود‌، جذب ریزمغذی‌های ضروری برای بدن است تا به واسطه آن املاح لازم برای رشد و حفظ سلامت بدن به موقع و به میزان كافی در اختیار تمام بافت‌ها و سلول‌ها قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی هلتی لیونیگ، در این مقاله پنج نكته مفید و غیردارویی برای كمك به هضم و جذب بهتر مواد غذایی ارائه شده كه عبارتند از:

- لوازم الكتریكی را خاموش كنید. تمام ابزار الكتریكی كه می‌توانند ذهن شما را آشفته كنند مثل تلویزیون، تلفن و رایانه را در حین غذا خوردن خاموش كنید. هر صدایی به جز یك موسیقی آرام و ملایم را ساكت كنید. بدن شما برای هضم مناسب و بهتر مواد غذایی به فضایی آرام نیاز دارد.

- در وضعیت آرامش و استراحت قرار بگیرید. اگر می‌خواهید چیزی بخورید محل ساكتی را پیدا كنید، بدن خود را در وضعیت راحت قرار دهید یعنی حتما روی صندلی و پشت به صفحه تلویزیون و رایانه بنشینید.

- تمركز داشته باشید. حواس خود را به غذا خوردن جمع كنید و حتما از اینكه می‌توانید غذا بخورید از خداوند بخشنده سپاسگزاری كنید و همواره شكرگزار باشید.

- استرس را از خود دور كنید. قبل از اینكه اولین قاشق غذا را در دهان بگذارید چند لحظه آرام و عمیق نفس بكشید و هرگز با عجله و استرس غذا نخورید.

- لقمه‌های خود را زیاد بجوید. خوب جویدن غذا برای بهبود عمل بلع و هضم و جذب غذا و پیشگیری از ناراحتی‌های گوارشی امری حیاتی و الزامی است. هضم خوب انواع مختلف كربوهیدرات‌های ساده و پیچیده از دهان آغاز می‌شود و مستلزم آزاد شدن آنزیم‌های لازم در بزاق است. همچنین پروتئین‌های حیوانی نیز برای اینكه بهتر هضم شوند در داخل معده به ترشحات گوارشی مختلف نیاز دارند بنابراین هرچه مدت طولانی‌تری لقمه‌های خود را بجوید فرصت بیشتری برای ترشح این آنزیم‌ها ایجاد می‌كنید و در نتیجه عمل هضم و جذب مواد غذایی مختلف خیلی بهتر و مفیدتر در بدنتان انجام خواهد شد.

با رعایت كردن این نكات نه تنها می‌توانید مواد مغذی حیاتی را به میزان كافی به دستگاه‌های مختلف بدن خود برسانید بلكه درعین حال تا حد زیادی از بروز بیماری‌ها و ناراحتی‌های گوارشی پیشگیری خواهید كرد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 تیر 1391    | نام دانشجو: خانم عموشاهی    | طبقه بندی: سلامت،     | نظرات()